Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Pazartesi, 15 May 2017 18:48

Iğdır’da Hz. Mehdi (A.S) Anıldı

Hz. Mehdi'nin (a.s) 1183. doğum günü münasebetiyle, Alyans Düğün Salonunda bir kutlama programı düzenlendi.

 

                                 Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği tarafından düzenlenen programa Ak Parti Milletvekili Nurettin Aras, Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, Caferilerin dini  lideri Selahattin Özgündüz, AK Parti İl Başkanı Ahmet Tutulmaz, Merağe temsilcisi Ayetullah Muhammet Tagı Pur Muhammedi, birçok Ehlibeyt alimi, siyasi parti il başkanları ve Iğdır halkı katıldı.

              Kutlama Programı İstiklal Marşı, saygı duruşu ve Kuranı Kerim tilaveti ile başladı. Kuran tilavetinin ardından açılış ve selamlama konuşmasını yapan Iğdır Ehlibeyt Alimleri Derneği Başkanı Behlül Salmanlı, “Hristiyanlar, Yahudiler ve hatta Müslümanların tümü bir bekleyiş içerisindedir. Bir kurtuluş aramaktadır” dedi. Behlül Salmanlı sözlerine şöyle devam etti: “Günümüz dünyasında zulümden işkenceden fitne ve fesattan dolayı Hz. Zeyneb'in etrafında bir çatışma var. Suriye'ye uzanan fitne elleri var. Temennimiz İslam aleminin birlik ve beraberlik içersinde olmasıdır. Şii, Sünni, Caferi deyip ayrım yapmayalım. Oyunlara gelmeyelim. Müslümanlar gerçek Müslümanlığı yaşasa mezhebi bir kenara bıraksa birinci öncelik İslam Kuranı Kerim olsa bugünkü ayrılıklar savaşlar olmazdı" dedi.

            Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de,  “Her mümin, İmam Mehdi'nin (a.f) zuhurunu arzu eder. Zuhurla birlikte yeryüzünde ezen ezilen olmayacak, zalim mazlum olmayacak her yerde adalet olacak” dedi.

Özgündüz, İmam Mehdi'nin (a.f) 1183. doğum yıldönümü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen kutlama programındaki panelde konuştu.

İslam kaynaklarında Mehdilik inancının ortak bir değer olduğunu belirten Özgündüz, “Kur'an ve sahih hadis ışığında doğruların arayışı içinde olmalıyız” ifadesini kullandı.

İmam Mehdi'nin (a.f) zuhur edeceğine ilişkin 400'den fazla sahih hadis olduğuna dikkati çeken Özgündüz, özgürlüğü, kurtuluşu, adaleti, bereketi beklemenin de sevap olduğunu kaydetti.

Özgündüz, İmam Mehdi (a.f) için yazılmış bir şiirden “Zülfikarlı ellerine, yüzündeki benlerine, mübarek kademlerine kurban eyle hepimizi, Allah'ım gönder gelsin Mehdi'mizi” mısralarını okudu.

      Merağe temsilcisi Ayetullah Muhammet Tagı Pur Muhammedi, "Hz. Mehdi'nin (a.s) doğum gününde bütün insanlığı ve Müslümanlığı tebrik ederim. Hz. Mehdi'nin (a.a) doğum günü, sadece bir şahsın doğum günü değil, insanların zulümlere karşı doğum günüdür. İmam Mehdi'nin (a.a) kıyamı, yeryüzündeki iktidarı ilgili 6000'e yakın hadis nakledilmiştir. Hiçbir konuda bu kadar hadis rivayet edilmemiştir" dedi.

 Program, verilen ikramlarla son buldu.

 

Okunma 371 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...