Güven Gazetesi

deneme 

Pzt01222018

Salı, 16 May 2017 15:29

Iğdır Ticaret Odası Van’da Fuara Katıldı

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası, üyeleriyle beraber Van’da Mobilya ve İnşaat fuarına katıldı.

 

Fuarla ilgili olarak konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, “Van’da 8.’si düzenlenen İnşaat ve Mobilya Fuarına bu yıl 26 firmamızla katılım yapmanın sevincini yaşıyoruz. Ağırlıklı olarak kentte üretilen inşaat ve mobilya ürünlerinin sergilendiği fuara; 11’i il dışında olmak üzere toplam 34 firma katıldı.2000 nitelikli yatırımcının ziyaret ettiği fuarda 70 kadar İranlı yatırımcının ziyaret etmesi Bölgemiz için sevindiricidir.

 Günümüzde tüm sektörlerde yaşadığımız gelişmeler ve pazarda meydana gelen yeni oluşumlar rekabetin yoğun bir şekilde yaşadığı bir ortamı  doğurmuştur. Bugün artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek başarı elde etmek ve satış yapabilmek için yeterli görülmemektedir. Çünkü günümüz koşullarında tüketiciler aynı malın değişik fiyat kalite ve biçimleri ile karşılaşabilmekte ve ihtiyacı olan mal ya da hizmetin değişik alternatifler arasından seçme şansına sahip olmaktadır. Yaşadığımız yüzyılda tüm pazarlarda oldukça yoğun bir rekabet yaşanmakta ve bu rekabet ortamında üretiminden gelen liderlik gücü, yerini pazarlama ve tanıtım çalışmalarının başarısından gelen liderliğe bırakmaktadır. Çünkü küreselleşme süreci, bilgi iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, üretim olanaklarının çok genişlemiş olması gibi sebeplerle bir işletmenin ortaya çıkardığı en hızlı, kaliteli ve düşük maliyetli bir üretimin yöntemi, çok kısa bir süre içerisinde diğer işletmeler için de bir üretim standardı oluşturmakta ve ürün hizmet kalitesi açısından işletmeler arasındaki farkı yok etmektedir. Bu tip gelişim ve değişimlerin yaşandığı bir dönemde artık tüketicilerin zihninde farklı bir konum ve değer yaratabilen işletmeler pazardaki paylarını koruyabilmekte ve ilerleme kaydedebilmektedir. İşte bu noktada firmaların yürüttükleri pazarlama ve tanıtım aktivitelerinin çok önemli bir rolü bulunmaktadır. Böylesi bir pazar ortamında da  fuarlara katılım, firmalara oldukça önemli avantajlar sunmakta ve hem pazarlama hem de tanıtım aktivitelerini bir arada yürütmelerine olanak sağlamaktadır.

Fuarlar aracılığı ile  farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok firmanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan bir tanesi üreticileri ile tüketiciler arasındaki fiziksel mesafenin son derece artmış olması bu iki grup arasında sınırlı bir iletişim platformu oluşturmaktadır. Üreticiler bu şartlar altında, giderek zorlaşan rekabet koşulları içersinde bir yandan yeni ve kaliteli üretim teknolojileri geliştirmeye, bir yandan rakipleri izlemeye bir yandan da mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmaya, çalışmaktadır üretici için tüm şartların  gerçekleşeceği  en iyi ortamlar fuarlardır. Fuar alanında katılımcı firma için anahtar konumda olan müşterilere gösterilen konukseverlik, bu kimselere fuar dönemi boyunca yakından ilgilenilmesi ve otellerde özel yerler ayırtılması, birebir yapılan toplantılar, bu müşterilerin sergi alanına ulaşımları ve diğer özel ihtiyaçlarının karşılanması gibi ayrıcalıklı işlemlerle mevcut ilişkilerin sağlamlaştırılması yönünde önemli adımlar atılmaktadır.

Bu anlamda üye odaklı çalışan odamız bundan sonra ülkemizde yapılacak fuarlara azami oranda katılım sağlamayı hedeflemektedir. Başlangıç olarak kabul ettiğimiz bu fuar da katılımcıların % 97,3 memnuniyet duyması da odamız adına sevindiricidir.  Ayrıca bu tür etkinlikler üyelerimizle sosyal zamanlarda bir araya gelmemiz açısından önemli olup istişare ortamı açısından da verimlidir. Fuar sebebiyle Van Ticaret ve sanayi odasını da ziyaret etme şansı bulduk Sevgili Van Ticaret ve sanayi odası başkan yardımcısı Yavuz Karaman ve ekibine, Ajans Asya Fuarcılık Yönetim kurulu Başkanı Süleyman Güler ,Müdürü Faysal İnan’a misafirperverliklerinden dolayı teşekkür eder. Çalışmalarında başarılar dileriz” dedi.

 

 

Okunma 217 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...