Güven Gazetesi

deneme 

Pzt01222018

Perşembe, 18 May 2017 21:03

Cazibe Merkezleri Toplantıları Başladı

Moda ve Hazır Giyim Federasyonunun öncülüğünde başlatılan 23 Cazibe Merkezi toplantılarından ilki Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası ve Serhat Kalkınma Ajansının katkılarıyla Iğdır’da başladı.

 

Iğdır 1. Hazır giyim Çalıştayı adıyla başlayan etkinlikte pamuk üretimine çok uygun olan Iğdır’a tekstil yatırımları yapılması önerileri dile getirildi. Çalıştaya Ak Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman, Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, Moda ve Hazır giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan, İşadamları ve Davetliler katıldı. 

Iğdır Ziraat Fakültesi salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştayda konuşan Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doçent Hüsnü Kapu, toplantının tam da ajansın kurulma amacıyla örtüştüğüne dikkat çekerek katılanlara teşekkür etti. 

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Arslan da konuşmasında, istihdama dayalı gelişmenin önünü açacak girişimlere destek olduklarını dile getirdi. Iğdır’ın teşvik kapsamında illerden olmasına rağmen yatırımların azlığı nedeniyle kişi başı gelirinin ülke ortalamasının çok altında olduğunu vurgulayan Arslan, tekstilin düşük yatırım ve yüksek istihdam özelliğiyle Iğdır’a uygun bir sektör olduğunu söyledi. 

Açılış konuşmasını yapan Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit de çalıştayı düzenleyenlere teşekkür etti. Iğdır’ın tekstil sektörüne uzak bir kent olmadığını, geçmişte yetiştirilen pamuk kalitesinin yüksek olduğunu vurgulayan Yikit, üç ülkeye sınırı olan kentin ortadoğuya ve uzakdoğuya ihracat yapabileceğini işaret etti. 

Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman da Iğdır’ın tarım ürünlerinden söz ederek “Tarım ve hayvancılığın önemli bir merkezi olmaya aday olan Iğdır’ın nakliyatçılıkla yurt dışına açılması zamanı geldi” dedi. 

IĞDIR TEKSTİLE ÇOK UYGUN

Çalıştayı organize eden Moda ve Hazır giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, çalıştay nedeniyle geldiği Iğdır’da yaptığı açıklamada tekstil ve Iğdır’ın birbirini tamamladığını söyledi. Öztürk, “Konfeksiyon ve hazır giyim sektörü büyük şehirlere sıkıştı. Iğdır gibi kentlerimizde standart ürünleri üretebiliriz. Cazibe merkezleri toplantılarımızla her kentin sektörünü bulacağız. Her kent bir ürünü yapacak ve o ürün oradan çıkacak. 5 çalıştayın ilkini Iğdır’da yapıyoruz. Çünkü 11 km içinde Türkiye dahil 4 ülke bulunuyor ve bu bir büyük şans. Sektöre yatırım yapacak firma, Ortadoğu’ya, Uzakdoğu’ya buradan kolaylıkla sevkiyat yapabilecek. Iğdır açık bir fırsat” dedi.

Toplantıdan sonra plaketler verildi.

 

Okunma 234 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...