Güven Gazetesi

deneme 

Pzt12112017

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 21:11

Valilikte Yangın: 8 Kişi Dumandan Etkilendi

Iğdır valiliğinde elektrik tesisatından çıktığı belirtilen yangından 8 Defterdarlık çalışanı etkilenerek Iğdır devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

 

Öğlen saatlerinde çıkan yangından valilik binasında çalışanların öğlen yemeğinde olması olası bir kargaşayı önledi.

Edinilen bilgiye göre elektrik tesisatından çıktığı tahmin edilen ve asansör kablolarının yanmasıyla aşağı bodruma düşen asansör yanarak etrafı sardı. Üst katlara kadar çıkan duman üzerine valilik binasında bulunanlar kendilerini hemen dışarı attılar. En üst katta bulunan 8 defterdarlık çalışanı sepetle aşağı indirilerek Iğdır devlet hastanesinde tedavi altına alındılar. 8 kişinin dumandan zehirlendiği, durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Yangının haber alınması üzerine Emniyet Müdürlüğü TOMA araçları, Iğdır havalimanı itfaiye ekipleri, Iğdır İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, Zabıta Müdürlüğü ve İl Afet Kurtarma ekipleri olay yerine gelerek müdahale ettiler. Iğdır valisi Enver Ünlü, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, 5. Hudut Alay komutanı Taner Güneş, İl Jandarma Komutanı Hakan Başakçı, Havalimanı Müdürü Fikret Bağca, Belediye Başkanı Murat Yikit, İl Sağlık Müdürü Alpaslan Erol, 112 Acil müdürü Taner Başaran ve Zabıta müdürü Erdal Bagane, olay yerine gelerek yangın söndürme ve kurtarma çalışmalarını organize ettiler.

 

Yangının ardından resmi açıklama yapan Iğdır Valisi Enver Ünlü, “Olayı çok yönlü olarak araştırıyoruz. Elektrik tesisatından çıktığını sanıyoruz. İhmali olan sorumlular varsa haklarında adli ve idari soruşturma başlatacağız. Kesinlikle sabotaj veya başka bir şey değildir” dedi.

Vali Ünlü, ”Olay öğlen tatilinde meydana gelmiş. Ben de valilikten 10 dakika önce ayrılmıştım. Özel Kalem müdürüm haber verince hemen geldim. Öğlen saatinde olması Allahın bir lütfü bize içeride personelimizin ve vatandaşımızın olmadığı bir saatte olması nedeniyle sıkıntı olmadı. Sadece defterdarlık bölümünde birkaç çalışan ile mükellefimiz vardı ve onları kurtardık. Çok şükür bir can kaybı yok. Asansör boşluğunda yoğun bir duman vardı. Buraya yakın odalardan yoğun dumandan etkilenme var. Bazı odalarımızda bilgisayarlar elektrik panoları etkilenmiş. 8 tane vatandaşımız hastanede tedavi edildiler ve taburcu ediliyorlar. Ucuz atlattık. Emniyet ve İtfaiye konuyu inceliyor, araştırıyor. En kısa sürede araştırmayı bitirip sorumlu varsa sebep olan ihmal varsa ortaya çıkarıp adli ve idari soruşturma açacağız. Yarından itibaren belediyeden bir temizlik firması gelerek gereken temizliği yapacak. Nüfus ve defterdarlık aşamalı olarak vatandaşa hizmet verecek. Böyle bir yangının çıkması ve vatandaşın etkilenmesi Valilik adına üzücü bir olaydır. İnşallah en kısa zamanda Valiliğimizi vatandaşımızın hizmetine sokacağız. Bir hafta evvel gerekli kontroller yapılmıştı. Elektrikten mi tesisattan mı olduğu araştırılıyor. İlimizde elektrikler sık sık gidip geliyor. Elektriklerin gelmesinde aşırı yüklenme mi oldu arkadaşlar araştırıyor. Asansör firması, elektrik firması araştırılıyor, ifadeleri alınıyor. Elektrik kontağından çıktığını değerlendiriyoruz. Herhangi bir sabotaj kasıt olmadığını değerlendiriyoruz. Binamız kullanılabilir durumdadır. Sadece dumandan etkilenmiştir. Sadece engelli asansörümüz zarar görmüştür. Onu iptal edeceğiz. Binada yangın merdiveni yok onu yapacağız”

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev de Iğdır’a gelerek Vali Enver Ünlü’ye geçmiş olsun dileğinde bulundu.

 

Okunma 240 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...