Güven Gazetesi

deneme 

Pzt12112017

Salı, 08 Ağustos 2017 21:24

Iğdır Ovasında Bal Hasadı Başladı

 Iğdır'ın Kervansaray ve Asma Köyü yakınlarında Ağrı Dağının eteklerinde kendine has tadı olan bal "çiçek balı" hasadına başlandı.

 

          Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından 2017 yılının ilk bal hasadı için düzenlenen "Tarla Günü",  Vali Enver Ünlü, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Özel İdare Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Orman ve Su İşleri İl Müdürü Taner Tazegün, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Köy Muhtarları ile Iğdır’da faaliyette bulunan arıcılarımızın katılımı ile gerçekleşti. 

          Etkinlikte konu ile ilgili açıklama yapan Vali Enver Ünlü, "Tarla Günü kapsamında hasat yapalım dedik. Çünkü bugün arıcılarımızın en mutlu günü. Bu dağ başında bir yıl boyunca uğraştılar, çalıştılar ve çabaladılar. Keşke bütün dağ başları böyle güzel olsa. Burada emek sarf edip alın teriyle bal üreten çiftçilerimiz ile birlikte olmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum. Tuzluca ziyaretimiz esnasında kovanları gördüğümde baktım çiftçilerimiz bunu hobi olarak yapıyordu. Ama burada ki çiftçimiz, başkanımız ve diğer üyelerimiz biz bu işi profesyonel olarak yapıyoruz hobi olarak yapmıyoruz dediler. Tabi emekli ve diğer çiftçilerimizde bunu yan gelir kaynağı olarak yapsın. Tarımda riski düşürmek için birkaç sektörde yatırım yapmak üretim yapmak iyidir. Bir yıl hayvancılık öbür yıl başka bir faaliyet olan baldan kazanırsınız. Çünkü çiftçinin karnında kırk tane yıl vardır derler. Bu yıl olmazsa gelecek yıl, gelecek yıl olmazsa öbür yıl kırk tane öbür yıl vardır derler. Bu yüzden çiftçimizin bu şekilde ürün çeşitlendirmesi çok önemli ve arıcılığın bölgemiz için önemli bir sektör olduğunu düşünüyorum. 150 ile 300 ton hasılat rekolte bizim beklentimizi karşılamadığı için bunu daha da artırmamız lazım. Devletimiz güzel teşvikler veriyor. Doğu Anadolu Projesiyle (DAP) birlikte arıcılığa desteklerimizi artırmamız ve bu anlamda Üniversitemiz ile birlikte bilimsel çalışmalarla burada kendimize, yöremize özgü melez ırkların geliştirilmesi yetiştirilmesi ve dışarıya bağımlığının bu manada azaltılması gerekmekte. Değerli çiftçimizin bahsettiği gibi damızlık ithalinde çok zorluk yaşanıyormuş. Bunun ithalinde ve çiftçimize dağıtımında destekleme kapsamına alınması, Tarım Bakanlığımızla görüşülerek bu konuda ki zorlukların giderilmesi ve bu sorunun aşılması noktasında da biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.

         Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma da söz alarak, "Iğdır Üniversitesi olarak İlimizde arıcılığın gelişmesi için her türlü eğitimi ve desteği vermeye hazırız. Iğdır'ın arıcılıkta hak ettiği yere gelmesi için, Iğdır'ın sadece arıcılıkta değil diğer alanlarda da gelişmesi için hep birlikte çalışacağız" dedi.

         İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Aziz Durak ise, Iğdır Ovası ve çevresinin kendine özgü bir iklim özelliği taşıdığını belirtti. Durak, "İlkbaharda arının çiçekle buluşacağı yer Iğdır Ovasıdır. Bu yüzden Şubat ayının ortalarından itibaren çevre İllerdeki arıcılar Yeşil Iğdır’a akın ederler. Ağrı'ya doğru uzanan yaylalar ve dağlarda 50'nin üzerinde endemik çiçek bulunmaktadır. Bal kalitesini yükselten bu özelliklere şunu da ilave edebiliriz. Bu dağ köylerimizde yok denecek kadar az tarım yapılmaktadır. Zirai ilaçlar dağ köylerimiz ve yaylalarımızı kirletmemiş İlimizde kır çiçeği balı üretilmektedir" şeklinde konuştu.

Vali Enver Ünlü ve davetliler arı kovanlarının bulunduğu alana geçip incelemelerde bulunduktan sora program son buldu.

 

Okunma 187 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...