Güven Gazetesi

deneme 

Pzt12112017

Perşembe, 28 Eylül 2017 17:59

Bıçaklanan Doktor İçin Iğdır Ayaklandı

 Iğdır Devlet Hastanesi Üroloji servisinde görev yapan uzman Doktor Serkan Yarımoğlu, hastası İbrahim Kum tarafından karın boşluğundan ve kalbinden bıçaklanarak ağır yaralandı.

 

  Olay saat 16.00 sıralarında Iğdır Devlet hastanesi Üroloji servisinde meydana geldi. Üroloji polikliniğinde görev yapan uzman Dr. Serkan Yarımoğlu’na İbrahim Kum isimli hasta gelerek muayene oldu. Dr. Yarımoğlu, hastasını muayene ettikten sonra birde Psikiyatri polikliniğinde muayene olmasını istedi. Hasta bu tavsiye karşısında poliklinikten çıkarak gitti. Daha sonra yanına bıçak alarak gelen ve saat 16.00’da hastaların az olduğu saati ve poliklinik hemşiresinin dışarı çıkmasını bekleyen hasta İbrahim Kum, Uzman Doktor Serkan Yarımoğlu’nu karın boşluğu ve kalbinden bıçakladı. Olayın meydana gelmesinden dolayı çıkan sesin duyulması üzerine polikliniklerin önünde bekleyen hasta ve hasta yakınlarının müdahalesi ile yakalanan İbrahim Kum,  hastane güvenlik görevlilerine ve onlardan da hastane polisine teslim edildi.

  Olayın duyulmasıyla Iğdır Valisi Enver Ünlü, AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, İl Emniyet Müdürü Melih Ekici, Sağlık Müdürü Alpaslan Erol, 112 Acil Müdürü Taner Başaran, Iğdır Devlet hastanesine gelerek yaralanan ve ameliyata alınan Uzman Doktor Serkan Yarımoğlu’nun sağlık durumu hakkında bilgi aldılar.

  Sağlık Müdürü Alpaslan Erol ile 112 Acil Müdürü Taner Başaran, Ankara’yı arayıp Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile irtibata geçerek ambulans uçak istediler. Sağlık Bakanlığı yetkililerinden hem hastanın Ankara’ya sevkinin gerçekleşmesi, hem de Ankara’da Kalp Cerrahi bölümlerinde yer ayarlanmasını sağladılar.

  Olayın duyulmasıyla kan ihtiyacı olması ihmaline karşı vatandaşlar kan bankasına koşarak kan vermek istedir. Bazı vatandaşlardan kan alınırken, bazılarından da telefon numarası alınarak kan ihtiyacı olması durumunda çağrılmak kaydıyla geri gönderildiler.

   IĞDIR VALİSİ ENVER ÜNLÜ, OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI.

  Olayın duyulması üzerine İl Emniyet Müdürü Melih Ekici ile birlikte Iğdır Devlet Hastanesine gelen ve bir süre yaralanan doktorun sağlık durumu hakkın bilgi alan Vali Enver Ünlü, basın mensuplarına olay hakkında bir açıklama yaptı. Ünlü yaptığı açıklamada, ”Bu üzücü haberi aldık. Kalbin alt kısmında karın boşluğunda hastası tarafından bıçaklanmış. Sabahleyin doktorumuz hastayı muayene etmiş. Gerekli tektik ve tahlilleri istedikten sonra birde psikiyatri  servisine görünmesini istemiş. Hastanın bu sevk hoşuna gitmemiş olacak ki, daha sonra yine gelmiş. Hemşire hanımda tahlil sonuçlarını göstermeğe geldiğini düşünürken, hemşire hanımın poliklinik dışına çıktığı bir anı kolladığında içeri girip doktorumuzu iki yerinden bıçaklamış. Orada poliklinikte muayene için bekleyen vatandaşlarımızın müdahalesi sonucu doktorumuz ameliyata alındı. Bildiğiniz gibi Başhekimimiz cerrahtır. Diğer cerrah arkadaşlarla birlikte gerekli müdahaleler yapıldı. Ben biraz önce Kars Valimizle görüştüm. Kars’tan da Kalp cerrah bir doktor ile kendisi cerrah olan kamu hastaneleri genel sekreteri de yolda geliyor. Kısa süre içinde burada olacaklar. Şu an için durumu iyi olacak. Kalp damar cerrahımız da gelmek üzere. Kalp cerrahinin vereceği karara göre sevk mi olacak yoksa burada müdahale mi edilecek onu gelecek kalp cerrahi belirleyecek.

  Bu tür olaylar bizleri üzüyor. Sağlık çalışanlarına yapılan müdahaleler bizi üzüyor. Sağlık çalışanlarımız da bu olaydan etkilendi. Ama bizler görevimizin başındayız. Sağlık müdürümüz, başhekimimiz, emniyet müdürümüz olayı duyar duymaz gelip burada sevk ve idareyi yaptık. Hepimiz adına üzücü durum. Hastanemiz adına üzücü durum. Bu olayın yaşanmamasını arzu ederdik. Bu olayın duyulmasından sonra Iğdır kamuoyunun bu olayı tasvip etmediğini duyurmak istiyorum. Bu tür olaylar maalesef hasta mahrumiyeti var diye meydana geliyor. Bu tür olaylar maalesef oluyor. Sağlık bakanlığı bu tür olayların meydana gelmemesi için gerekli çalışmayı yapıyor. Bizim güvenlik tedbirlerimiz alınmış, ancak hasta mahrumiyetinden dolayı hasta ile doktor karşı karşıya kalmak durumunda. Bu olayı kınıyoruz. Sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyor. Doktorumuza acil şifalar diliyorum” dedi.  

 

Okunma 463 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...