Güven Gazetesi

deneme 

Pzt12112017

Pazar, 01 Ekim 2017 08:49

Iğdır’da Binlerce Kişi Hz. Hüseyin (A.S.)’ye Ağladı

Peygamber efendimizin torunu Hz  Hüseyin(a.s.)'in Kerbela’da 72 yakınıyla birlikte susuz bırakılarak şehit edilmesinin 1378. yıldönümü olan Aşura günü, Iğdır ve  çevresinde yaşayan binlerce Caferi mezhebine mensup  vatandaşın katılımıyla Iğdır Zübeyde Hanım Bulvarında, ilçe ve köylerde  anıldı.

 

           10 gün önce giren Muharrem ayıyla birlikte  camilerde oluşturulan siyahlar giymiş gençlerden ibaret deste guruplarının ve vatandaşların katılımıyla sabahın erken saatlerinde camilerde toplanan Caferiler, zincirle dövünen, sine vuran deste gruplarına eşlik ettiler.

              Cami İmamlarının okuduğu mersiye eşliğinde gözyaşı akıttılar. Ardından sabah saat 9.00’da binlerce vatandaş deste grupları ile birlikte Zübeyde Hanım Bulvarına akın etti. Burada  Kuran-ı Kerim okundu, ağıtlar yakıldı. İmam Hüseyin ve yakınları için gözyaşları akıtıldı. Adağı olanlar şerbet, meyve suyu, bisküvi gibi maddeleri ihsan olarak dağıttılar.              

            Iğdır Ehlibeyt Alimler Derneği tarafından organize edilen Aşura törenine  Saat 9.00’da Zübeyde Hanım Bulvarında  binlerce insan toplanmaya başlandı. Burada  toplanan binlerce insan Hz. Hüseyin için ağıtlar yakmaya başladılar yas tuttular. Caferiler  Kan akıtmak yerine Kızılay’a kan bağışında bulundular. Program önce  Kuranı Kerim okunmasıyla başladı. Sonra Hz. Hüseyin'in özelliğini İslam’ı yaşatmak için verdiği mücadeleyi Yezit tarafından uğradığı eziyeti, vahşeti anlattılar. 

                   Konu ile ilgili olarak bir konuşma yapan Ehli Beyt  Alimler derneği Başkanı Behlül Salmanlı, “Kerbela’dan Çanakkale’ye, Çanakkale’den Edirne’ye, Edirne’den Iğdır’a kadar olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. İmam Hüseyin  Ümmetin peygamberinin torunudur. İslam’ın Yezit tarafından  kurutulmak istenen ağacını kanlarıyla canlarıyla  sulayan İmam Hüseyin ve yakınlarının aşk ve sevdası bir araya getirmiştir. Hasan ve ‘Hüseyin, Cennet gençlerinin efendisidir’ diyen Peygamberin torunudur. Yıllardır yas geleneğimiz sürüyor. Kerbela’da kuruyan İslam ağacını kanlarıyla sulayan Hz. Hüseyin’i ve yakınlarının yasını tutmak için buradayız. İmam Hüseynin kıyamının sebebi birliğin beraberliğin simgesidir. Herkesi Hz. Hüseyin’in Allah’ın, peygamberin dinine sahip çıktığı gibi vatanına bayrağına sahip çıkmaya  birlik ve beraberliğe çağırıyorum. O İslamiyet yaşasın Kuran-ı kerim yaşasın diye şehit olmuştur.  Burada toplanan binlerce insan Hz. Hüseyin’e olan sevgilerinden dolayıdır. Ehlibeytin yaşadıklarını unutmuyoruz. Hz. Hüseyin'e layık olmaya çalışıyoruz" dedi.

                 Hz. Hüseyin’i anma Aşura programına katılan Iğdır Valisi Enver Ünlü, yaptığı konuşmada “Hz. Hüseyin’in kıyamını yüreğimizde hissediyoruz. Bu acı bütün İslam aleminin ortak acısıdır, yasıdır, matemidir. Hz. Hüseyin’in Kufe’ye yürüyüşü, İslam alemini birleştirmek içindi. Bugün de İslam alemi yine bölünmek parçalanmak isteniyor nifak tohumları ekilmek isteniyor. Bizim bölgenin lideri olmamız birilerini rahatsız ediyor. Yine aynı senaryolar yazılıyor ve kardeşliğimiz birliğimiz sabote edilmek isteniyor. Ama aziz Türk milleti buna izin vermedi bundan sonrada vermeyecektir. Bu acı asırlardır Müslümanların dinmeyen acısıdır. Bugün mazlumun sesi olan merhametin sesi olan Hz. Hüseyin’in şehit olduğu gündür. Bunun bütün müminlerce bütün dünyada aynı şekilde  mezhep meşrep farkı gözetilmeden yaşanmasını diliyorum. Çünkü bu acı hepimizin ortak acısıdır. Bu acıyı hepimiz yüreğimizde hissetmeliyiz. Bu acı bize dersler vermeli. Biz devlet olarak sizlerin arkasındayız. Sizlerin acısını paylaşıyoruz“ şeklinde konuştu.

                 Daha sonra konuşan Dini Hocalar Kerbela vaksına değinerek şunları söylediler: "İmam Hüseyin 124 bin peygamberin sonuncusu ve efendisi olan Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.a) torunudur. O hazretin soyunun devam ettiricisidir. Çünkü buyurmuş ki her peygamberin soyu kendinden devam etti benim soyum Ali b. Ebutalip (a.s) ile devam edecektir. .İmam Hüseyin Allah Resulü’nün bize bıraktığı iki emanetten biridir. İmam Hüseyin kurtuluş gemisi ve hidayet meşalesidir. İmam Hüseyin Nuh’un gemisi gibidir, ona binen kurtulur, terk eden ise garg olur. Yezit Kimdir? Yezit Resulullah’ın düşmanı, Bedir, Uhut ve Handek savaşlarında küfür ordusunu komuta eden, Peygamber’in, Allah’ın evini ziyaret etmesini engelleyen Hüdeybiyye barışı yapmaya mecbur eden, Mekke fethinden sonra canını kurtarmak için zahiren İslam’ı kabul eden, Kur’an’da lanetlenmiş ağacın kökü olan Ebu Süfyan’ın torunu, ciğer yiyen Hint’den olma Muaviye’nin oğludur. Muaviye, Allah Resulü’nün (s.a.a) karnı doymasın diye lanetlediği kimsedir.Yezit, Muaviye vs. Allah Resulü’nün (s.a.a) iktidarı kendilerine haram kıldığı kimsedirler..Aşura insanlık tarihinin kendinde özetleyen şahadet günüdür. Şehitler günüdür”

 

         Ardından okunan mersiyenin ardından tiyatro gösterisi sunularak Hz. Hüseyin ve yakınlarının şehid edilişi canlandırıldı.

 

           Saat 12.00’de Zübeyde Hanım Bulvarında Aşura anma törenleri sona erdi.              Hz. Hüseyin’i anma törenleri nedeniyle emniyet geniş  tedbirler aldı. Zübeyde Hanım bulvarına  giden yollar trafiğe kapatıldı. Merkeze bağlı Hakmehmet köyünde, Aralık, Tuzluca, Kars ili ve çevresinde de anma törenleri yapıldı.

        Iğdır Valisi Enver Ünlü ve  Emniyet müdürü Melih Ekici, Aşura platformuna çıkarak Ehlibeyt Alimler derneği hocalarıyla beraber program boyunca kürsüde kaldı.

 

ASRİ MEZARLIKTA DA AŞURA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Bu arada Aşura günü nedeniyle Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Derneği tarafından Asri Mezarlıkta anma töreni düzenlendi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren tören alanına gelen binlerce kişi, Hz. Hüseyin (a.s.) için ağıtlar yaktı, sine vurdu. 

Tören Din Alimi Ramazan Çıyrık hoca tarafından Kuran’ı Kerim okunmasıyla başladı. 

Daha sonra törende konuşan Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Yeşil, “Allah bize Hz. Hüseyin’i anlama noktasında başarılı kılsın. Çünkü Hz. Hüseyin’i anlamak başlı başına bir iştir. Bu yolda eksiklerimiz, kusurlarımız olabilir. Ama biz Allah’a, Hz. Hüseyin’e güvenerek buraya geldik. Çünkü cihat ibadettir. Hz. Hüseyin, Allah’ın adaletine güvenerek cihat etti. Biz bu meydana gelerek Hz. Hüseyin’i anlamayı ve yaşatmayı amaçlıyoruz. Hz. Hüseyin, dedesi Hz. Muhammed (s.a.a) gibi insanlığın kurtuluşu için dünyaya geldi. O yol için ailesini, evlatlarını, Ehlibeyt’ini bu yola feda etti. Keşke Hz. Hüseyin’in amacını dünyadaki tüm insanlar okuyup anlayabilse. Eğer insanlık, Hz. Hüseyin’i anlayabilselerdi bugün dünyada olan tüm karışıklıklar terör olayları olmazdı. Hz. Hüseyin, insanlığa özgürlük ve saadetin yolunu göstermeye çalıştı. Eğer Hz. Hüseyin’i anlarsak, dünyadaki zulmü ve zorbalığı yok ederiz. Böyle bir şahsiyetin yaptığı fedakarlığı burada anlatmaya çalışıyoruz. İnşallah Allah’u Teala bizim bu çabalarımızın karşılığını verir ve bu olayı anlamamıza yardımcı olur. Bu törenin sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesini sağlayan devletimize, tüm güvenlik güçlerimize teşekkür ederim” dedi. 

 

Program, Asri Mezarlıkta öğle namazının kılınması ve ihsan yemeği verilmesiyle son buldu.

 

Okunma 165 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...