Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Cumartesi, 21 Ekim 2017 05:38

Iğdır Üniversitesinde 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı Yapıldı

Iğdır Üniversitesi'nde 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Program; Iğdır Belediye Meydanındaki Atatürk Anıtına çelek sunmayla başladı, çelenk sunma programından sonra Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda devam etti. 

 

Akademik Yılı Açılış törenine Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Özlem Zengin, Iğdır Vali Yardımcısı Bilgehan Karanfil ve Ak Parti İl Başkanı Av. Ahmet Tutulmaz ve protokol katıldı.

 

Slayt gösteriminden sonra tören Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın  açılış konuşmasıyla başladı.

Rektör Alma konuşmasında, ”Bilimin temel amacı, insana hizmettir. Üniversiteler, bilimsel üretim merkezleri olarak bu amaca en büyük katkıyı sunan kurumlardır. Hem bilgi üretmek hem de yeni üreticiler yetiştirmek suretiyle, üniversiteler bu katkıyı sağlar. Bizim de, Iğdır Üniversitesi olarak temel misyonumuz, elimizden geldiğince bu amaca hizmet etmek, dolayısıyla insana hizmet etmektir. Ülkemizin son yıllarda, bir kalkınma sürecine girdiğine hepimiz şahit olmaktayız.  İçten ve dıştan saldırılara, tüm engellemelere rağmen, bu sürecin olumlu yöndeki seyri değişmemiştir. Bununla birlikte düşmanlar, kaybettikçe daha fazla saldırganlaşmakta ve daha fazla acımasızlaşmaktadır. Bu saldırıları bertaraf etmenin, etkisiz kılmanın tek yolu, daha güçlü bir Türkiye için, çalışmaktır. Bu noktada, herkes üzerine düşeni en iyi şekilde yapmak suretiyle gayret göstermelidir. Öğrenci öğrenci olmanın, öğretim üyeleri muallim olmanın, idareciler de idareci olmanın gerekliliğini en iyi şekilde ifa etmelidirler. Saygıdeğer bilim insanları Biz bilim insanlarının temel atölyesi, iş yeri zihinlerimizdir. Sermayemiz ise akıldır. Zihinlerimizi her daim açık tutup akıl sermayemizi en verimli şekilde kullanmak durumundayız dedi. Çalışmanın göstergesi, üretimdir. Ziya Paşa’nın ‘Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde’ sözüne istinaden biz de ürettiklerimizi, yaptığımız işleri, eserleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle, şu hususu özellikle belirtmem gerekir ki içinde bulunduğumuz süreçte, ülkemizin idealleri, hedefleri ve değerleri ile örtüşen biçimde adımlar atmaya, kaliteden ödün vermemeye çalışmakla birlikte, ülke kaynaklarını verimli kullanmaya azami dikkat ettik. Yaptığımız işlerde, devletimize mümkün mertebe yük olmamaya çalıştık. Bu minvalde, üniversitemize yönetici olduğumuz çok kısa zaman diliminde, mümkün olduğunca çok iş sığdırmaya çalıştık. Her geçen yıl kendini geliştiren üniversitemiz, dinamik yapısı, artan birimleri ve büyüyen hedefleriyle, 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde de büyük başarılara imza atacaktır. Üniversitemizin sahip olduğu enerji, bu yıl aramıza yeni katılan öğrencilerimizle inanıyorum ki daha da artacaktır. Bu duygu ve düşünceler ışığında, Iğdır Üniversitesi ailesine yeni katılan sevgili öğrencilerimizi kutluyor, üniversitemizin değerli öğretim elemanları ve idari personeli ile kıymetli öğrencilerimize yeni Eğitim-Öğretim Yılımızın başarı ve güzellikler getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 Rektör Alma sözlerine sonlandırırken “Üniversitemizin bugün ulaştığı seviyeye gelmesi, hiç şüphesiz siz değerli akademisyenlerimiz ve idari personelimizle oluşturduğumuz sinerji ve ortak çalışmaların ürünüdür. Fedakârca gayretleriniz sonucunda pek çok sorunun üstesinden gelerek gerçekleştirdiğiniz faaliyetler ve üniversitemizin gelişmesinde gösterdiğiniz, hiçbir şekilde karşılığı ödenmeyecek değerli emeklerinizden dolayı sizlere bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Sizlerle birlikte pek çok zorluk ve imkânsızlığı geride bırakarak, sahip olduğumuz deneyim ve tecrübe ile gösterdiğiniz özveri sayesinde, hep daha büyük çalışmalara imza atacağımıza ve Iğdır Üniversitemizi sadece ülkemizin değil, dünyanın saygın bir bilim yuvası haline getireceğimize olan inancım tamdır. 

Ayrıca üniversitemizin çalışmalarımızda bizlere her türlü desteği veren sayın valimize, ilimizin değerli bürokratlarına, tüm kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına, kıymetli basınımıza ve tüm Iğdır dostlarımıza bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. 

Konuşmamı çalışma, arama ve araştırmanın önemini veciz bir şekilde ifade eden bir beyitle bitirmek istiyorum. İlme gayet vermeyip hem-vare cust u cüdadır. Anlamı ise ‘İlim Çin’de bile olsa alınız’ hadisini tasdik eden kişi, ilimde nihayetsiz araştırma gayreti içerisindedir” diyerek sözlerine son verdi.

 

 İkinci ve son konuşmacı olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin de konuşmasında, "Zaman çok hızlı geçiyor. Iğdır üniversitesi 2008 yılında hayata geçmiş ve nerdeyse 10 yaşına gelmek üzere. Bu yılki öğretim yılı içerisinde 2017-2018 yılında 10 yaşında olmuş olacak. Hiçte az bir zaman değil aslında ve bu az zamanda biraz evvel sayın rektörümüzün ifade ettiği gibi o günden bugüne üniversitemizin kurulmasında bu vakte kadar hayat bulmasına emek veren tüm çalışanlarımıza hem akademik kadrosu hem idari kadrosuna şükranlarımızı sunuyoruz. Sıfırdan bir şey inşa etmek hiç kolay değil. Ama elbette bu inşa süreci aslında Türkiye'nin geliştirdiği insan kaynağıyla hayat buluyor" şeklinde konuştu.  Akademik Yılı Açılış Töreni Rektör Alma, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Avukat Özlem Zengin’e ve öğretim üyelerine verdiği plaketleri takdim etti. 

 

Okunma 145 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...