Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Çarşamba, 25 Ekim 2017 14:30

Iğdır’da Halep Keçisi Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Keçi ırkları içinde süt ve et verimi yüksel olan Halep Keçisi Iğdırlı Çiftçilerin son dönemlerde tercih ettiği hayvanlardan biri oldu.

 

           Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Yolcu, Halep Keçisi yetiştiriciliği yapan Karakoyunlu İlçesinde çiftçilik yapan Sezer Şıktaş'ı ziyaret ederek Halep Keçilerini inceledi. Konuyla ilgili konuşan İl Müdürü Özkan Yolcu, “Et, Süt ve Yavru verimi yönünden çok avantajlı olan Halep Keçisinin bakımının kolaylığı ve İlimize çok güzel uyum sağlaması tercih edilme sebebi olmuştur. Bu keçilerin. Yaygınlaşması yöremiz hayvancılığına katkı sağlayacaktır" 

          Ayrıca İl Müdürü Yolcu, Halep keçisinin özellikleri konusunda ise, “Halep keçisi süt keçisi ırkları arasında isminden çok sık bahsedilen, henüz keşfi yeteri kadar yapılmamış gizemli bir ırktır. Halep keçi yetiştiriciliği yurt sathında hızla yayılmaktadır. Dünya genelinde elliye yakın ülke bu Halep Şami keçisi yetiştiriciliği yapmaktadır. Halep keçisi özellikleri arasında çok belirgin olanı sütçü, etçi ve çok yavru verimine sahip olması (Halep keçi başı 2-4 yavru) gelir. Halep keçisinin diğer göze çarpan özellikleri, sağlam yapılı ve uysal bir süt keçisi olması sayılabilir. Halep keçisi süt verimi 3-6 lt ortalamada seyreder” şeklinde konuştu.

 

Okunma 179 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...