Güven Gazetesi

deneme 

Pzt01222018

Cumartesi, 11 Kasım 2017 06:20

Karakoyunlu İlçesinin Sulaması Tamamlandı

DSİ Iğdır’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları suyla buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerde ki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Iğdır’da son dönemde yapılan su yapılarının artması gerek bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesine gerekse içme suyu temininde büyük rol oynuyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan DSİ Genel Müdürü Murat Acu, “Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında olan Iğdır ilinde 2003-2019 yılları arasında tamamlanan ve tamamlanacak projeler ile 209.810 dekar zirai arazinin sulamaya açılması, sulamaya açılan alanlardan 105 milyon TL gelir artışı sağlanması, 35 adet yerleşim yerinin taşkınlardan korunması, HES’lerin kurulu gücünün 50,46 MW’a çıkarılması ve 228,52 milyon kWh yıllık hidroelektrik enerji üretimi elde edilmesi planlanmaktadır. DSİ olarak son 14 yılda Iğdır’da son 14 yılda 7 hayvan içmesuyu maksatlı gölet inşa ettik. 100.190 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 52 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 17 derenin ıslahını tamamladık”.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Iğdır’ın da nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu, “DSİ olarak Iğdır ilimizde bir projeyi daha tamamlamanın mutluluğunu yaşamaktayız. Iğdır Karakoyunlu İlçesinde 11 bin dekar zirai arazinin sulanmasını sağlayacak Iğdır Karakoyunlu Sulaması tamamlanmıştır. Projenin tamamlanması 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 6.292.000 TL katkı sağlanmasının hedeflenmektedir. DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Okunma 158 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...