Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Çarşamba, 15 Kasım 2017 16:03

Iğdır’ın Kurtuluşu Şiir Etkinliği İle Kutlandı

                        Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği, Iğdır'ın Düşman İşgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü anısına "Dünden Bugüne Iğdır" konulu fotoğraf sergisi, Iğdır Sinevizyon sunumu ve şiir dinletisi düzenledi.

 

                    Iğdır Kültür merkezinde yapılan şiir dinletisine Iğdır valisi Enver Ünlü, Iğdır eski Valisi Amir Çiçek, çeşitli illerden gelen misafirler ve Iğdırlı vatandaşlar katıldı.

                   Günün anlam ve önemini belirten sinevizyon gösteriminin ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti, konuşmaların yapılması ve şiir dinletisiyle devam ederek “Elimiz-Obamız Iğdır” isimli fotoğraf sergisinin gezilmesiyle son buldu.

                Programda konuşan Iğdır eski valisi Amir Çiçek, ”Iğdır’da olmaktan çok mutluyum. Iğdır sınırlarımızın bekçisi bir şehirdir. Kahraman Mehmetçik ve  Iğdırlılar, düşmana karşı direnerek bu toprakları Ermeni ve Ruslara bırakmamıştır. Birlik içinde olunuz. Birlik ve beraberlikten kuvvet doğar. Düşmanlarımız çok. İçte ve dışta Türk milletinin düşmanları ile mücadele ediyoruz. 15 Temmuz darbe girişimini yaşamış bir kardeşiniz olarak diyorum ki, Vatanımıza göz diken düşman çok. İçimizde  hain çok. O gece Muğla’da nasıl darbeci hainlere karşı direndiysek Iğdır da direndi. Demokrasisine ve cumhuriyetine sahip çıktı. Genç ve çalışkan bir valiniz var. Bizden daha çok hizmet edecektir size. Sahip çıkın destek olun. Iğdır üç ülkeye sınır bir ilimizdir. Birliğinizi bozmayın bölücülerin oyununa gelmeyin. Bu programı düzenleyenlere teşekkür ederim” dedi.

                Iğdır Valisi Enver Ünlü de programda yaptığı konuşmada, Serhat Şehri Iğdır’ın Sultan Alparslan’ın uğurlu eliyle aldığı topraklardan olduğunu söyledi.

Vali Ünlü, şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından birinin de bundan 97 yıl önce Iğdır’da yaşandığını, milli diriliş ve şahlanışı ifade eden Kurtuluş Savaşıyla milletimize vurulmak istenen esaret zincirini kırdığını dile getirerek, Ekrem Şama’nın “Bu Bayrak” isimli şiirini seslendirdi.

               

    Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği başkanı Ziya Zakir Acar da konuşmasında, “Iğdır’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. Yıldönümü anısına düzenlenen programa hoş geldiniz. Vatan uğrunda canlarını feda eden şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Bizler bugünlere kolay gelmedik, bugünlere gelirken binlerce şehit verdik. Bu vatan parçasının her tarafı şehit kanlarıyla sulanmıştır. Vatan, üzerinde bağımsız yaşadığımız, milletimiz ve ailemizle hatıralarımızı oluşturduğumuz, kültürümüzün, devletimizin ve tarihimizin ortak öğesidir. Vatan Sevgisi, Bizim kültürümüzde namusumuzun da bir parçasıdır, Mutluluğumuzun da… Toprak basit bir toprak parçası değildir. Çünkü dünyanın herhangi bir yerindeki toprak parçası bizim vatanımız olamaz. Vatanımızın bizde bıraktığı duygu fırtınasını yaşatamaz. Vatan toprağı bir kere kazanıldığı şartlar itibarıyla diğer toprak parçalarından ayrılır. Vatan uğruna savaşılır ve ölünür, en önemlisi de vatan için en güzel değerlerle yaşanılır. Bir şairimiz, ‘ot değil, onlar dedenin saçları’ der. Evet, yaylalarımızdaki baharda fışkıran otlar, bu vatan için savaşmış, can vermiş analarımızın, nazlı gelinlerimizin saçlarıdır ve perçemleridir. Karlı dağlarımızın dorukları yaşlı dedelerimizin yüzüdür, sakallarıdır. Bir mızrak gibi Ağrı Dağı’na uzanan dağlarımız yiğitlerimizin çelikten kollarıdır. Vatanımız öylesine milletimizle bir vücut olmuştur ki, milletimizi vatanımızdan ayırt etmek mümkün değildir. Atalarımızın büyük fedakârlıklarla bize bıraktıkları vatanı hakkıyla ve vatan yaparak yaşamak bugün bizlere düşen önemli bir vefa borcudur. Güzel Türkiye’miz, atalarımızın, canları, kanları, yürekleri ve akıllarıyla kurdukları bu vatan parçası, bizler için huzurlu ve onurlu bir yaşama güvencesidir. Vatan uğruna canlarını feda eden Aziz şehit ve gazilerimizi minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” şeklinde konuştu.

                Programa, vatandaşlar, öğrenciler ve protokol üyeleri de katıldılar.

 

Okunma 148 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...