Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Pazartesi, 20 Kasım 2017 14:00

Üniversitede “Ortadoğu Masalı” Konulu Konferans

Iğdır Üniversitesi Genç Mütefekkir Topluluğu’nun girişimleri ile organize edilen “Ortadoğu Masalı” konulu konferansa konuşmacı olarak TRT Savaş Muhabiri ve gazeteci-yazar Mehmet Akif Ersoy katıldı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve “Ortadoğu Belgeseli”nin gösterimi ile başlayan konferansa Rektör yardımcısı Prof. Dr. Şükrü İsmail İpek, İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Şadi Eren, Genel Sekreter Mehmet Kurt’un yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

 

Konferansta savaş muhabirliği hakkında bilgi veren gazeteci-yazar Mehmet Akif Ersoy, konuşmasının başında Ortadoğu’daki savaşların tamamının ABD’nin ve İsrail’in başlattığını, bunun sebebinin ise artık hükümetlerin başındaki kişilere ihtiyaç duyulmaması ile ilgili olduğunu belirtti. Örnek olarak Saddam Hüseyin’i gösteren Ersoy, ABD ile Saddam Hüseyin’in zamanında çok iyi müttefik olduğunu, ne zaman ki Saddam Hüseyin Sukut Füzelerini İsrail’e çevirdi o zaman ABD’nin Irak’a savaş açtığını söyledi.

Televizyon ve sosyal medyanın savaşlara nasıl etki ettiğini de vurgulayan gazeteci yazar Mehmet Akif Ersoy, ilk savaş muhabirliği deneyiminin Libya’da olduğunu ve  “Libya’nın Çöküşü Belgeseli”ni çekerken sosyal medyanın ve televizyonun ne kadar etkili olduğunu orada anladığını söyledi. Belgesel çekilirken BBC, CNN ve çeşitli haber kanallarının Libya’da savaş çıktığını ve şimdiki ismi ile “Şehitler Meydanı” olan yerde insanların toplandığını ve miting yapıldığına dair haberleri televizyonlardan izlediğini söyledi. Şehitler Meydan’ının yaklaşık 150-200 metre olduğunu, oraya gidip baktığında ise kimsenin orada olmadığını söyleyen gazeteci-yazar Ersoy,  alanda ne bir mermi ne de tek bir bomba atışının olmadığını ama televizyonlarda bunun tam tersinin manipüle edilerek anlatıldığını dile getirdi.

Bu gelişmeler olurken TRT Trablusgarp müdürünün kendisini aradığını belirten gazeteci-yazar Ersoy, müdürün orada 25 bin Türk insanın olduğunu, onların tahliye edileceğini ve bizim de hemen orayı terk etmemiz gerektiğini söylediğini, kendilerinin Trablusgarp’a gittiklerinde ne bir uçağın havada olduğunu ne bir mermi sesi ne de bir bomba sesi duyduklarını belirtti. Son olarak şunları söyledi: “Libya’da savaş ilk televizyon ve sosyal medyadan başlamıştı. Sizler televizyondan savaşı izlerken biz savaş çıktığı yerde rahat rahat geziyorduk. Olaylar tam anlamıyla anlatılmadı. Libya’daki gelişmeler tamamen yanlış anlatıldı. Savaş aslında ilk başta medya üzerinden başladı” dedi.  

Konferansın sonunda gazeteci-yazar Mehmet Akif Ersoy’a verdiği önemli bilgilerden dolayı plaket takdim edildi.

 

Okunma 95 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...