Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Perşembe, 30 Kasım 2017 18:25

Eğitim Tarihi Müzesi Açıldı

Iğdır  Anadolu Lisesi’nde oluşturulan Eğitim Tarihi Müzesi, Milli Eğitim Müdürü M. Murat Aydoğdu  tarafından açıldı.

   Aydoğdu, açılışta yaptığı konuşmada, müzenin Iğdır’a hayırlı olması temennisinde bulundu. 

 

                         Müzenin Iğdır eğitimine katkı sunacağına inandığını belirten Aydoğdu , “Müze, ilimizin eğitim tarihi açısından oldukça önemli eserleri barındırıyor. Emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Sizlerde araştırın çevrenizde geçmişe ait bir şeyler varsa getirin burada sergilensin” dedi.

                  Okul Müdürü Dursun Yalçın ise, “Gençlerin milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi milli değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir ‘Eğitim Tarihi Müzesi’nin oluşturulması planlanmıştır. Bu planlama çerçevesinde oluşturulan ‘Eğitim Tarihi Müzeleri’ ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, video film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler toplanarak Iğdır Anadolu Lisesi binasında ‘Iğdır İl Eğitim Tarihi Müzesi’ kurulmuştur. Geçmiş yıllarda öğrencilerin kullandığı ders araç gereçleri, eski belgeler, dergiler, gazete küpürleri, eski radyo, film gösterme makineleri ve daktilolar gibi çok sayıda malzeme yer almaktadır” dedi.

Açılışa, Milli eğitim Müdür yardımcısı Ahmet Gelal, şube Müdürleri Yakup Alhan, Mehmet Tüzen ve okul müdürleri  katıldı.

 

Okunma 110 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...