Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Perşembe, 14 Aralık 2017 16:45

İl Müdürü Yolcu’nun İşletme Ziyaretleri Devam Ediyor

               Iğdır’da faaliyet göstermekte olan tarım ve hayvancılık işletmelerinin durumlarını yerinde incelemek ve işletme sahipleri ile istişarelerde bulunmak amacı ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, yoğun çalışma ortamından fırsat buldukça işletmeleri ziyaret ediyor.

 

               Bu bağlamda Karakoyunlu İlçesinde Cafer Şıktaş’ın koyunculuk yapmakta olduğu işletmesi ve Kasım Kurt’un işletmesine %30 hibe destekli almış olduğu gebe düvelerin durumları incelendi.  İşletme sahipleri ile sohbetler edilerek sorunları dinlendi.

              Ayrıca Merkez İlçeye bağlı Yaycı köyünde faaliyette olan Volkan Parlak’a ait koyunculuk işletmesi ziyaret edildi. İşletme sahibi Iğdır’da ilk kez deneme amaçlı az miktarda Romanov koyunu getirerek işe başlamış Iğdır şartlarına rahatlıkla uyum sağlayan bu koyunlardan az miktarda getirmiş olmasına rağmen kısa sürede sayıyı çoğaltarak bir sürü haline getirmiş olduğu görüldü. İl Müdürü Özkan Yolcu, “Bu koyun cinsi dayanıklılığı ve yavru verimi ile ünlüdür. İlimizde koyun yetiştiriciliği yapan hayvancılarımız için gelecek vadetmekte olduğu açıkça görülmektedir. Yaygınlaşması için yetiştiricilerimizi bilgilendireceğiz” dedi.

ROMANOV KOYUNUNUN ÖZELLİKLERİ: 

* Romanov Koyunlarının her ülkeye ve iklime adaptasyonu kolaydır. 12 yaşına kadar damızlık olarak tutula bilemektedir. 

* Romanov ırkında Çiftleşmesi herhangi bir ay ve mevsime bağlı değildir. Yılın her ayı çiftleşebilmektedir. Koyun ırkları içinde en anaç koyun cinsi olduğu belirtilmektedir. 

* Kuzu verimi yüksektir. Bakıma göre aynı anda 6 kuzuya kadar doğurabilmektedir.  Hatta 14 kuzu elde edilmiş ve rekor elde etmiştir. 

* Karkas eti eşsiz lezzette ve koyun eti kokusundan hoşlanmayanlar için idealdir, koyun eti kokusu yoktur. Bu da ette tercihen seçicilik oluşturmaktadır. 

* Romanov doğum yaptıktan 35-40 gün içinde yeniden döllenebilir. İlginç olanı kuzuları da 3 – 4 aylıkken döllenebilmektedir. Fakat 6 aylıkken çiftleştirilmesi daha verimli sonuçlar elde edilmektedir. 

* Romanov Koyunlarının bir diğer özelliği de 3- 4 yavruyu besleyebilmesidir. 5-6 kuzu doğurması halinde acilen biberonla inek sütü verilmelidir. Bu arada sütün sıcaklığı ve yağsız olmasına dikkat edilmeli veya uzman görüşü alınmalı. Aksi halde yavru kuzuları kaybetme riski ortaya çıkabilir. 

* Romanov Koyununun dünya genelinde üne kavuşmasının başlıca nedenleri, güçlü ve dengeli bir vücut yapısının yanında strese dayanıklı olması, yem ve merada rahatlıkla beslenebilmesidir. 

* Romanov Koyunu hastalıklara ve olumsuz şartlara karşı oldukça dirençlidir. Çok narin bir tür olduğu söylenemez. 

 

Okunma 289 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...