Güven Gazetesi

deneme 

Sal01232018

Cuma, 06 Şubat 2009 16:30

İDARİ İŞLER DENETLEME TOPLANTISI YAPILDI Özel

 Iğdır’ın Karakoyunlu İlçesinde yapılan idari birimlerin denetimi ile ilgili Karakoyunlu Gazi Yatılı Bölge İlköğretim Okulu(YİBO) salonunda geniş katılımlı toplantı yapıldı.
Toplantıya Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, , Vali yardımcısı Tuba İnan, Iğdır Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Milli Eğitim Müdürü Selahattin Şimşek, Karakoyunlu Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, Karakoyunlu Belediye Başkanı Ziyatali Deliktaş, Karakoyunlu İlçe Emniyet Amiri Fahrettin İlker, İl ve İlçe Mülkü Amirleri ve Karakoyunlu ilçesine bağlı mahalle ve  köy Muhtarları katıldı.
 
Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, yaptığı konuşmada;”Eğitim en önemli unsurlardan biridir. Siz değerli Muhtarlarımdan ricam kendi köylerinizde eğitimle ilgilenin, Ailelerin bu konuda duyarlı olmasını bilinçlendirin. Çocuklarımızın eğitimine çok önem vermelisiniz. Onları bir meslek sahibi yapmalıyız. Ülkeye en iyi hizmet etmek, çocuklarımızı eğitimine önem vermekten geçer. Bakın Japonya’ya Petrolu yok. Madenleri yok,  ne yapıyorlar? çocuklarını üç yaşından itibaren eğitime tabi tutuyorlar. Onların teknolojileri gelişmiş. Ufak  bir bilgisayar yapıyorlar dünyanın parasına satıyorlar. Bu nedenle ülkemizin kalkınması  için her anlamda kendimizi yetiştirmemiz gerekir. Vatandaşımız kahvede boşa zaman harcayacağına çiftçiyse tarım üzerine, hayvancılıkla uğraşıyorsa o alanda,  yani yaptığımız meslekle ilgili bir akademisyenden eğitim alarak işimizi en doğru ve iyi verim alacak şekilde yapmalıyız.” dedi.
 
Karakoyunlu Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, 2008 yılı içinde Karakoyunlu ilçesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Mehmet Alper Çığ, verdiği bilgide;” Karakoyunlu ilçemizde bütün köy yolarında asfaltlama çalışması yapılmış, bozuk hiçbir köy yolumuz yoktur.  İlçemize bağlı bütün köylerimiz ile bağlı mezralarında içme suyu hattı yapılmıştır. Karakoyunlu İlçesine bağlı 14 köy,  4 mezranın tamamında elektrik vardır.Asayiş durumu iyi seviyede olup genelde kasten yaralama,darp ve kız kaçırma olayları ile Iğdır-Karayolunda meydana gelen trafik olayları harici önemli adli olay meydana gelmemiştir.
 
Eğitimle ilgili, İlçemizde 1 Lise1-8 sınıflı  müstakil birleştirilmiş ilköğretim okulu sayısı köylerde 5, İlçe merkezinde 2 olmak üzere toplam 7 dir. 1-5 sınıflı birleştirilmiş İlköğretim Okulu sayısı 14 olup, ilçemiz genelinde toplam 21 tane İlköğretim okulumuz vardır. Bu  okulların biride YİBO,dır. Yaygın Eğitim kurum sayısı 1dir. Açılan kurslar okuma -yazma, bilgisayar işlemciliği, Halk oyunlar, giyim, güreş, boks, Anadolu ve Fen Liselerine hazırlık kursu, İpek halıcılık, el sanatları, masa tenisi, satranç, yaşlı ve hasta bakımı ile tekvando kursları  açılmıştır. 
 
Sağlıkla ilgili, İlçemizde genelinde 153 engelli vatandaş bulunmakta olup, kaymakamlığımızca engelli vatandaşlarımızın tedavisine yönelik Yeşil kart ve Vakıf yardımları sağlanmaktadır. Sağlık eğitimi kapsamında, cinsellik, güvenli annelik, hijyen kişisel bakım, menopoz, bilinçli ilaç kullanma, Ağız ve diş sağlığı, Çevre sağlığı, ev kazaları, eğitimleri, Doktor, hemşire ve sağlık memurları tarafından verilmiştir.” dedi.
 
Toplantıya katılan Muhtarlar söz alarak Köylerinde yapılan Çalışmalar, köylerinin ihtiyaçları hakkında  bilgi verdiler.
Okunma 2226 defa

Resim Galerisi

Güncelleniyor...